КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАМ ПРЕДИ ДА СИ ОТВОРЯ ФИРМА
Стартирането на собствен бизнес е трудно начинание, което може да ни струва много скъпо, ако не сме подготвени за предизвикателствата на бизнеса.
За да може законно да упражнявате бизнес и да имате приходи от него е необходимо да имате регистрирана фирма. Тука идва и първото предизвикателство. Каква правна форма да избера?
ЕТ - едноличен търговец. Най-важното, което трябва да знаем, ако изберем да регистрираме ЕТ е следното:
Регистрирайки се като едноличен търговец, физическото лице е пряко отговорно с личното си имущество към кредиторите на фирмата.
При ЕТ няма възможност за добавяне на съдружник.
При евентуално прехвърляне на фирмата, отговорността е винаги при продавача. Това означава, че през първите 6 месеца от прехвърлянето продавачът е солидарно отговорен с купувача.
Процедурата по регистрация на ЕТ е лесна, бърза и сравнително по-евтина. Фирмата на ЕТ трябва да съдържа името и фамилията (или презимето) търговеца. Като ЕТ може да се регистрира всяко дееспособно физическо лице с местожителство в страната. Отделно, всяко физическо лице може да регистрира само една фирма като едноличен търговец.
ЕООД - еднолично дружество с ограничена отговорност.
Основната разлика между ЕООД и ЕТ е, че при ЕООД, фирмата е отделен правен субект от физическото лице. Това означава, че собственика на ЕООД отговаря за задълженията на дружеството до размера на вноската му без да бъде отговорен с цялото си лично и съпружеско имущество.
Минималният капитал е 2 лв., а дяловете не могат да бъдат по-малки от 1 лв.
При ЕООД едноличният собственик управлява и представлява дружеството лично или чрез назначен от него управител.
За разлика от ЕТ, едно лице може да регистрира неограничен брой ЕООД.
ООД - дружество с ограничена отговорност. Единствената разлика между ЕООД и ООД е, че при ООД има повече от един собственик ( български и чуждестранни).
АД - акционерно дружество. Основната разлика между АД и ООД е ролята на съдружника. При ООД, неговата роля е голяма и от него се очаква постоянно участие в работата нa дружеството. При АД, ролята на акционерите е да си закупят акции без да бъдат ангажирани с управлението на дружеството. То бива управлявано от управителен орган. АД е предвидено за по-голям тип бизнеси затова минималният капитал е 50 000 лв. - за сравнение, при ООД е само 2 лв. Основна разлика има и при дяловете. При АД имаме акции, а при ООД имаме дружествени дялове, които могат да бъдат продавани единствено с нотариална заверка на подписите.
Има и други правни форми, които са легални в България – СД – Събирателно дружество, КД – командитно дружество, КДА – командитно дружество с акции и др., но най–често използваната правна форма за бизнес в България е ЕООД/ООД, заради по опростения режим на създаване и управление и заради защитата на имуществото на съдружниците.
След избора на правна форма, това което трябва да изберем е име на фирма, какъв ще бъде предмета на дейност и къде ще бъде седалището на фирмата. Трябва да се определи стартиращия капитал на дружеството, както и кой ще бъде управител - при ЕООД/ООД.
Изготвянето на документите, проверката и входирането в Търговския регистър е процес, който е облекчен максимално. За Ваше улеснение, може да се свържете с нашите специалисти на телефон 0895 37 19 19, или да да се запознаете с процеса на регистрация ТУК.